Co ma wpływ na naszą zdolność kredytową?

  Przystępując do kredytu hipotecznego, czy gotówkowego, konsolidacyjnego etc. Analityk sprawdza naszą zdolność kredytową. Jest to nasza możliwość do spłaty zadłużenia. Od niej zależy jaką wysokość kredytu będziemy mogli uzyskać. Co zatem ma wpływ na naszą zdolność kredytową?

  • Wiek – banki mają określone limity wiekowe dla kredytobiorców , co oznacza że być może nie będziesz mógł skorzystać z maksymalnego okresu spłaty, a z krótszego.
  • Ilość dzieci i osób w gospodarstwie domowym – Jeśli kredytobiorców jest dwoje lub więcej ,a jedno z nich nie pracuje to osoba niepracująca będzie zaniżała naszą zdolność. Jeśli chodzi o nasze pociechy to bank interpretuje tą kwestię tak, że jedno dziecko obniża nam zdolność o około 100.000 zł
  • Rodzaj i długość zatrudnienia – w zależności od rodzaju naszego zatrudnienia warunki przystąpienia do kredytu mogą się różnić. Przy umowie o pracę na czas nieokreślony bank wymaga 3 miesięcznego zatrudnienia, niektóre wymagają min. 6 miesięcy. Dla umów cywilnoprawnych musi być ciągłość min 12 miesięcy (przedstawienie PITu) , taki sam okres dotyczy osób na działalności.
  • Wysokość wynagrodzenia – bank bierze pod uwagę dochód netto, też należy zinterpretować jak jest wypłacane wynagrodzenie – czy jest to główna umowa czy może podstawa + premie. Przy działalności niezbędna do analizy jest dokumentacja rozliczeniowa do wglądu.
  • Obecne zobowiązania – jeśli mamy jakieś kredyty, pożyczki, karty kredytowe to nasza zdolność będzie obniżona. W takim wypadku zobowiązania należy spłacić, aby zdolność wychodziła lepsza, a karty kredytowe zamknąć.
  • BIK – nasz scoring w BIKu również może mieć wpływ na to czy kredyt zostanie nam przyznany. Jeśli historia jest kiepska to istnieje szansa, że bank odmówi wsparcia finansowego, bo nie będzie chciał ryzykować że pojawią się braki w opłatach czy opóźnienia.

  Do kredytu należy przygotować się odpowiednio wcześniej. Może okazać się, że nasza zdolność nie będzie nam pozwalała na uzyskanie finansowania na jakie liczyliśmy lub w ogóle jej nie będzie. Dlatego należy omówić strategię działania z doradcą, aby nasze plany na pewno się zrealizowały.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.